Центр європейської інформації в м. Івано-Франківськ

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Календар анонсів » » «Місцеве самоврядування: європейські пріоритети»

«Місцеве самоврядування: європейські пріоритети»
dsc00534.jpg (150.24 Kb)Під такою назвою в центрі європейської інформації діє книжково-ілюстративна виставка. Україна є невід'ємною та органічною частиною Європи. Одним з важливих пріоритетів реалізації державної політики України є моніторинг та втілення кращих світових практик у галузі державного управління та місцевого самоврядування, активна участь у роботі провідних міжнародних та політичних організацій.
9 листопада 1995 р. Україна набула членства у Раді Європи (РЄ), основній міжнародній політичній організації Європи. Метою Ради Європи, згідно Статуту, є досягнення більшої інтеграції між її членами задля збереження та втілення у життя спільних ідеалів і принципів, а також сприяння економічному та соціальному прогресу. Діяльність Організації охоплює такі сфери суспільного життя, як права людини, засоби масової інформації, правове співробітництво, соціальне єднання, охорона здоров'я, освіта, культура, культурна спадщина, спорт, молодь, місцева демократія і транскордонне співробітництво, навколишнє середовище і регіональне планування. Міжнародно-правові документи Ради Європи (хартії, договори тощо), розроблені в Організації та ратифіковані країнами-членами разом з документами Європейського Союзу, становлять основу європейської міжнародно-правової бази, закладають підвалини сучасних європейських демократичних стандартів функціонування країн, сприяють їх сталому та ефективному розвитку. Положення багатьох з цих документів стали елементами національного законодавства 47 країн-членів Ради Європи.

Рада Європи завжди визнавала значимість, яку демократія відіграє на місцевому і регіональному рівні.
Основним міжнародно-правовим документом для країн-членів Ради Європи, який містить стандарти щодо організації управління на місцях на засадах місцевого самоврядування, є Європейська хартія місцевого самоврядування (ЄХМС). 15 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську хартію місцевого самоврядування без застережень. Відповідно до статті 9 Конституції України, Хартія стала частиною національного законодавства України, а усі її положення у повному обсязі мають обов'язкову юридичну силу для України.

Органом Ради Європи, на який покладено функції моніторингу дотримання країнами-членами Ради Європи положень Європейської хартії місцевого самоврядування та захисту інтересів місцевого самоврядування, є Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи, заснований у 1957 році.
Офіційний старт Європейського тижня місцевої демократії відбувся 15 жовтня 2007 року під час проведення у Валенсії (Іспанія) 15-ї сесії Конференції європейських міністрів, відповідальних за місцеве і регіональне управління.
Європейський тиждень місцевої демократії є щорічною європейською подією, що включає одночасно національні і місцеві заходи, які проводяться місцевими органами влади всіх держав-членів Ради Європи для поширення інформації про місцеву демократію і сприяння ідеї демократичної участі на місцевому рівні.
Головною метою ініціативи є активізація процесів розповсюдження інформації щодо принципів, надбань та досягнень функціонування місцевої демократії в Україні та Європі, сприяння обізнаності громадян щодо можливостей вирішення питань місцевого значення та їх залученню до прийняття управлінських рішень.
Відповідно до принципів демократичного розвитку забезпечення, вільного отримання інформації стосовно можливостей участі громадян у суспільно-політичному житті їх міст та регіонів є головною передумовою здійснення ефективного та дієвого управління на місцях.
Завданнями Тижня є розповсюдження інформації про діяльність місцевих органів влади, ознайомлення громадян з основними принципами їх роботи, привернення уваги населення селищ, міст та регіонів до того, що їхня участь у місцевих справах є найважливішим чинником життєздатності демократії. Поширення інформації про різні форми та можливості участі в прийнятті рішень на місцевому рівні повинне сприяти розширенню участі громадян у соціальному, культурному, економічному та політичному житті. Проведення таких заходів на місцях під єдиним "гаслом" на всьому континенті має підсилити розуміння того, що "місцевий" і "європейський" підходи до здійснення самоврядування не протистоять один одному, а взаємно один одного доповнюють. Місцева демократія є загальною європейською цінністю та повинна спиратися на кращі досягнення та практики в галузі управління та демократії.
Кампанію Європейський тиждень місцевої демократії потрібно розуміти широко та комплексно. Європейський тиждень місцевої демократії є новим та ефективним інструментом сприяння розвитку місцевого самоврядування та політиці європейської інтеграції України.
Головними заходами Тижня мають стати дні відкритих дверей, відкриті засідання рад, прийоми громадян депутатами та інші заходи на місцях, націлені на ознайомлення населення із завданнями та принципами функціонування системи місцевого самоврядування з однієї сторони та своїми правами і можливостями на участь у цьому процесі - з іншої.
Оскільки Тиждень є "Європейським", а євроінтеграція одним з пріоритетів України, невід'ємними елементами Тижня мають стати інформаційні кампанії із презентації європейських принципів, кращих практик, міжнародного законодавства з питань місцевої і регіональної демократії, конкретних результатів міжнародного співробітництва на рівні міст та регіонів.
Активне поширення та просвіта громадян щодо сучасних європейських інструментів та механізмів місцевої і регіональної демократії має перетворити їх на палких прихильників процесу євроінтеграції.
Що стосується практичного проведення Тижня, місцеві органи влади відкриють свої установи для громадян протягом одного чи декількох днів. Передбачається організація комунікативних заходів для різних груп громадськості (населення в цілому, молоді, людей похилого віку і т.д.) і за різними питаннями місцевого життя. Місцеві органи влади могли б поширювати інформаційні матеріали про можливості участі в процесах місцевого розвитку. Така діяльність могла б здійснюватися у вигляді презентацій, круглих столів чи дебатів, зустрічей з місцевими депутатами, керівниками чи офіційними особами. Ознайомлення з діяльністю та планами органів місцевого самоврядування можливо також проводити у більш розважальній формі (ігри, конкурси і т.д.).
Європейський тиждень місцевої демократії має також стати можливістю для інформування громадськості щодо ролі Ради Європи в області розвитку місцевої демократії і, таким чином, сприяти загальноєвропейській інтеграції навколо демократичних засад реалізації громадянами Європи їх невід'ємного права на участь у вирішенні питань місцевого значення
Організована працівниками загального читального залу книжково-ілюстративна виставка «Місцеве самоврядування: європейські пріоритети» знайомить відвідувачів з такими виданнями: збірником нормативно-правових актів «Законодавство України про місцеве самоврядування», книгами О. Іщенко «Місцеве самоврядування: світовий досвід та особливості української моделі», М. Поживанова «Українські вектори місцевого самоврядування», О. П. Прієшкіної «Місцеве самоврядування в Україні», В. Шикеринця «Становище та тенденції розвитку органів місцевого управління в Україні», Т. Іванової «Організація місцевого самоврядування в Україні», Р. Чернеги «Участь громадян у місцевому самоврядуванні України: правові питання» та іншими. Надіємось, що матеріали представлені на виставці зацікавлять наших користувачів.

Розділ: Переглядів: 823 | Розміщено: 2 листопада 2011


 

Меню сайту
Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Івано-Франківськ
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :